CELE PROJEKTU
Celem projektu jest wyposażenie lokalnych liderów, animatorów, edukatorów pracujących ze społecznością lokalną w różne metody pracy (Strefy Aktywności Sąsiedzkiej, opowiadanie historii dla społeczności – Storytelling, SELcoaching i sztuka partycypacyjna), by lepiej angażować różne grupy mieszkańców, aby stali się aktywnymi obywatelami swoich dzielnic i miast. Animatorzy i edukatorzy (11 osób z 4 krajów) zajmują się zróżnicowanymi grupami odbiorców, dlatego potrzebne są nowe metody i odświeżone podejście. Motywacją do realizacji tego projektu jest budowanie zintegrowanych, aktywnych i zaangażowanych społeczności lokalnych.
O PROJEKCIE
W ramach tego projektu zostały zrealizowane następujące działania:
PARTNERZY
W projekcie zaangażowane były 3 organizacje z 3 różnych krajów:
Inicjatywa – Centrum Edukacji to stowarzyszenie założone w celu zapewnienia edukacji, wsparcia, rozwoju i szkoleń dla dorosłych profesjonalistów i młodych ludzi.
„W naszej pracy skupiamy się na humanitarnym i włączającym podejściu, dzięki któremu umożliwiamy jednostkom aktywne uczestnictwo w społeczeństwie, w którym żyją. Naszymi projektami chcemy wzmacniać umiejętności i budowanie potencjału w celu pokonania przeszkód, jakie napotykają nowicjusze w naszym społeczeństwie. Koncentrujemy się na zapewnieniu dorosłym i młodzieży umiejętności nauki języków, osobistym rozwoju umiejętności miękkich oraz prostowaniu ich udziału w obszarze aktywnego obywatelstwa i aktywizmu na rzecz praw człowieka. W naszej edukacji wykorzystujemy kreatywne narzędzia, takie jak Metoda Callana, Storytelling i Alternatywne Metody Uczenia się, które zwiększają pewność siebie, wzmacniają i stymulują przyjemność z nauki oraz poprawiają umiejętności komunikacyjne.”
Fundacja „Values, Virtues, Integrity” (VVIF) to bułgarska organizacja pozarządowa założona w 2015 r., działająca w interesie publicznym. Jej głównym celem jest promowanie i wcielanie w życie wartości, prawości i uczciwości w Bułgarii na poziomie indywidualnym, rodzinnym, organizacji wspólnoty i społeczeństwa.
Główne obszary działalności VVIF to: edukacja i szkolenia, interwencje artystyczne i kulturalne (w dziedzinie sztuk wizualnych i performatywnych oraz sztuki zaangażowanej społecznie) oraz inicjatywy obywatelskie w kwestiach społecznych. VVIF działa w sektorach edukacji młodzieży, dorosłych, szkół oraz w projektach Europejskiego Korpusu Solidarności.
Centrum Spirala – Centrum Selfmobility jest instytutem non-profit zajmującym się badaniami i rozwojem w obszarze społecznym i humanistycznym. Został założony w 2001 roku i jest prowadzony przez osoby o różnym doświadczeniu zawodowym, przy współpracy z ekspertami zewnętrznymi. Instytut obejmuje trzy rodzaje działań: badania jakościowe i ewaluację; opracowywanie i przeprowadzanie kursów szkoleniowych na takie tematy, jak kierowanie sobą, opanowanie czasu, uzależnienie wirtualne, stres w pracy, edukacja integracyjna, bezczasowość i cisza, kryzys tożsamości, wnikliwe myślenie; opracowywanie modeli myślenia w oparciu o modele mobilności
i SELdoktryny. Instytut ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z projektami krajowymi i unijnymi, badając i rozwijając różne tematy w ramach programów UE. Prowadzi również działania nadzorcze w zakresie opieki społecznej i zdrowia. W ramach wszystkich działań Instytut co roku ma do czynienia z około 150 uczestnikami jako uczniami / stażystami / użytkownikami.
ODBIORCY
Główną grupą docelową w tym projekcie to edukatorzy/ki i animatorzy/ki, którzy/re pracują z dorosłymi w społecznościach lokalnych
w instytucjach partnerskich tego projektu. Są oni zatrudnieni lub pracują jako wolontariusze w organizacjach partnerskich.
W sumie z projektu skorzystało co najmniej 22 edukatorów/ek lub animatorów/ek z partnerskiego konsorcjum, jednak naszym celem było przekazanie zdobytej wiedzy również osobom w innych organizacjach w naszych miastach.
Naszą drugą grupą docelową i ostatecznym beneficjentem tego projektu są dorośli członkowie społeczności, którzy są zaangażowani
w różne formy pracy na rzecz lokalnej społeczności i działań w instytucjach partnerskich. Są to mieszkańcy dużych miast z osiedli i bloków, często poza ścisłym centrum.
Warsztaty szkoleniowe „Train for trainer”
Sofia 20-24 maj 2024
Warsztaty Train for trainer miały na celu wymianę najlepszych metod pracy z lokalną społecznością
z każdej organizacji. Każdy partner szkolił innych partnerów w zakresie swoich metod pracy:
STREFA zaprezentowała swój model Strefy Aktywności Sąsiedzkiej;
INICIJATIVA przeprowadzła szkolenie z metody storytellingu dla uchodźców;
SPIRALA poprowadziła edukatorów/ki przez doktrynę SELcoachingu;
VVI pokazała swoje metody sztuki partycypacyjnej.
Metody szkolenia zostały wybrane jako sztandarowe metody każdej organizacji, które najlepiej sprawdzają się w ich lokalnych społecznościach. Partnerzy przedyskutowali możliwość połączenia tych metod. Przeanalizowali możliwe powiązania w celu zwiększenia skuteczności i korzyści dla beneficjentów. Wyniki zostaną przedstawione w przewodniku opracowanym w następnym zadaniu.
Forum Sąsiedzkie
Łódź 29 – 30 Listopada 2024
Forum było działaniem sieciującym i edukacyjnym.
Podczas Forum mieliśmy okazję: Poznać historie Miejsc Aktywności Lokalnej w Łodzi i ich wpływ na społeczności,
Wziąć udział w kreatywnych warsztatach, takich jak robienie mydełek czy improwizacja w pracy animatora,
Skorzystać z wiedzy naszych partnerów z Bułgarii, Słowenii i Chorwacji, którzy podzielili się swoimi unikalnymi doświadczeniami:
– Teatr cieni na rzecz zmiany społecznej (Bułgaria) pokazał, jak wykorzystać sztukę do budowania świadomości i poruszania ważnych tematów,
– SELcoaching w świetle samopoznania (Słowenia) przybliżył rozwój kompetencji emocjonalnych i ich znaczenie w działaniach lokalnych,
– Storytelling – sztuka opowiadania historii (Chorwacja) nauczyła nas, jak angażować i inspirować społeczności poprzez mocne narracje.
Ponadto odbywały się również warsztaty prowadzone przez osoby związane z animacją oraz realizatorkami mikrograntów
Magdalena Mirys (Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS) poprowadziła warsztaty o mikrograntach i wsparciu działań lokalnych.
Monika Dąbrowska (Odetchnij w Łodzi – przewodnik po Łodzi) – interaktywny warsztat z tworzenia gry miejskiej.
Magdalena Prochasek (O impro) – poprowadziła warsztat i pokazała jakie ćwiczenia z teatru improwizacji można wykorzystać w pracy animatora/ki.
Poradnika dla osób animujących oraz edukatorów/ek kultury
Poniższy poradnik przedstawia metody pracy ze społecznością lokalną, które zostały zaprojektowane w projekcie przez wszystkie organizację uczestniczące.
Handbook for animators and educators
The following guide presents the methods of working with the local community that were designed in the project by all participating organisations.